Uzyskiwanie stopnia nauczyciela dyplomowanego od dnia 1 września 2022 r. – opcja I
Nauczyciele ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego według przepisów ustawy Karta Nauczyciela w brzmieniu obowiązującym przed 1 września 2022 r. oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 986 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 września 2022 r. – dalej: ustawa KN przed 1 września 2022;
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2200) – dalej r.w.a.z.2018;
- ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1730 z późn. zm.) – dalej: ustawa zm. KN2022.
Nauczyciele, którzy przed dniem 1 września 2022 r. rozpoczęli staż na stopień nauczyciela dyplomowanego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela dyplomowanego, stopień nauczyciela dyplomowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych – art. 11 ustawy zm. KN2022.
Nauczyciel ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego według ww. przepisów:
- odbywa staż na stopień nauczyciela dyplomowanego zgodnie z przepisami obowiązującymi przed 1 września 2022 r.;
- po zakończeniu stażu opracowuje sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, po otrzymaniu którego dyrektor szkoły dokonuje oceny dorobku zawodowego nauczyciela.
Nauczycielom, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 ustawy KN przed 1 września 2022, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż w okresie 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego. Ocenę tę uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu – art. 9f ust. 2 i 3 ustawy KN przed 1 września 2022.
Uwaga!
Ostatnim rokiem szkolnym, w którym można było rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego, był rok szkolny 2021/2022. Od 1 września 2022 r. nie było już możliwości rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego.
Uzyskiwanie stopnia nauczyciela dyplomowanego od dnia 1 września 2022 r. – opcja II
Nauczyciele ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego według przepisów ustawy Karta Nauczyciela w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2022 r. oraz rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 września 2022 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 986 z późn. zm.) – dalej ustawa KN;
- rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 września 2022 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2022 r. poz. 1914);
- ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1672 z późn. zm.) – dalej: ustawa zm.KN 2023.
Nauczyciele, którzy przed 1 września 2022 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego ubiegają się o stopień nauczyciela dyplomowanego według przepisów aktualnie obowiązujących.
Warunkiem nadania nauczycielowi mianowanemu stopnia nauczyciela dyplomowanego jest:
- spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy KN oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 2 i 3 ustawy KN;
- przepracowanie w szkole okresu, o którym mowa w art. 9ca ust. 6 albo 7 ustawy KN, a w przypadku nieuzyskania akceptacji komisji kwalifikacyjnej – także okresu, o którym mowa w art. 9g ust. 8 ustawy KN;
- posiadanie co najmniej bardzo dobrej oceny pracy uzyskanej w ostatnim roku pracy przed złożeniem wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego;
- uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej, która na podstawie dokonanej analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowy sprawdza spełnianie przez nauczyciela wymagań dotyczących realizowania zadań lub podejmowania działań na rzecz oświaty oraz ich efektów, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 9g ust. 10 ustawy KN.
Uwaga!
-
- Ocena pracy nauczyciela mianowanego, który zamierza ubiegać się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego, jest dokonywana na wniosek tego nauczyciela art. 6a ust. 1dd ustawy KN.
- Oceny pracy nauczyciela, o którym mowa w ust. 1dd, dokonuje się za okres ostatnich 3 lat pracy przed dokonaniem tej oceny, z tym że do okresu tego nie wlicza się okresów usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy, trwających dłużej niż 3 miesiące – art. 6a ust. 1de ustawy KN.
- W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy lub przeniesienia do innej szkoły nauczyciela mianowanego dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela (nauczyciel nie składa wniosku o ocenę) za okres dotychczasowej pracy w tej szkole po uzyskaniu stopnia nauczyciela mianowanego, w terminie nie dłuższym niż 21 dni odpowiednio od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy lub przeniesienia do innej szkoły. Jeżeli nauczyciel mianowany zmienił miejsce zatrudnienia w okresie 3 lat przed dokonaniem oceny, o której mowa w ust. 1dd, ocenę pracy z tego okresu z poprzedniego miejsca zatrudnienia uwzględnia się przy dokonywaniu oceny pracy, o której mowa w ust. 1dd. – art. 6a ust. 1df ustawy KN.
- Jedynie w przypadku gdy nauczyciel mianowany zmienił przed dniem 1 września 2022 r. miejsce zatrudnienia w okresie 3 lat przed dokonaniem oceny, o której mowa w art. 6a ust. 1dd ustawy KN, ocena pracy tego nauczyciela może być dokonana za okres krótszy niż 3 lata pracy przed dokonaniem tej oceny, jednak nie krótszy niż 9 miesięcy. W ocenie tej nie uwzględnia się oceny pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia, w którym nauczyciel zakończył pracę przed dniem 1 września 2022 r., chyba że nauczyciel wystąpił do dyrektora szkoły z wnioskiem o uwzględnienie tej oceny – art. 16 pkt 1 ustawy zm.KN 2023.
Informacja dotycząca nauczycieli kontraktowych ubiegających się o stopień nauczyciela mianowanego
Nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych, tj. na podstawie:
- ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 986 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 września 2022 r.;
- rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2200);
- ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1730 z późn. zm.).
Nauczycielom spełniającym warunki, o których mowa w art. 9b ust. 1-1c ustawy KN oraz nauczycielom zatrudnionym w trybie art. 9a ust. 4 lub 5 ustawy KN, w drodze decyzji administracyjnej, stopień nauczyciela mianowanego nadaje organ prowadzący szkołę (art. 9b ust. 4 pkt 2 ustawy KN). W związku z powyższym z zapytaniami w kwestii awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego należy kontaktować się z właściwym dla danej szkoły (placówki) organem prowadzącym.
Informacja w sprawie stosowania przepisów ustawy Karta Nauczyciela dotyczących awansu zawodowego nauczycieli zatrudnionych w placówkach niepublicznych oraz publicznych nieprowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego
Zgodnie z art. 91b ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy KN przepisy niniejszej ustawy w zakresie awansu zawodowego mają zastosowanie również do nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach wymienionych w art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy KN, tj. w:
-
- publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
- przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 ustawy KN, oraz szkołach niepublicznych (…),
- publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego;
- W związku z powyższym, nauczyciele zatrudnieni w niepublicznych placówkach, spełniający wymagania określone w ustawie KN, mają prawo do ubiegania się o kolejne stopnie awansu zawodowego na zasadach analogicznych jak nauczyciele szkół publicznych.