23 grudnia 2024

Pismo MEN dotyczące zasad przekazywania informacji o stanie zdrowia uczniów

Warszawa, 19 grudnia 2024 r.

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpływają sygnały o żądaniu przez dyrektorów szkół zaświadczeń od rodziców/opiekunów prawnych dzieci i młodzieży w sprawie ich stanu zdrowia.

Przypominam, że obowiązkiem dyrektora szkoły jest zapewnienie dziecku bezpiecznych warunków pobytu, z uwzględnieniem właściwej opieki nad nim oraz stworzenie warunków harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne.

Zgodnie z art. 155 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r., poz.737 z późn. zm.) w celu zapewnienia dziecku odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic ucznia/uczennicy przekazuje dyrektorowi szkoły uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.

W przypadku, kiedy w szkole pojawia się dziecko z zaświadczeniem od lekarza, że jest zdrowe i może uczęszczać do placówki, szkoła powinna takie zaświadczenie uznać.

Należy jednak podkreślić, że dyrektor szkoły nie może natomiast żądać od rodzica takiej dokumentacji. Wymaganie przez dyrektora szkoły zaświadczenia dotyczącego stanu zdrowia dziecka (w tym np. wskazań w zakresie specjalnych potrzeb żywieniowych), które miałoby potwierdzić ten fakt, nie ma podstaw prawnych. Chorobę rozpoznaje i określa metody leczenia lekarz po przeprowadzonej konsultacji medycznej. Lekarz, na podstawie wywiadu oraz badania przedmiotowego i podmiotowego dziecka, posiada kompetencje, aby dokonać rzetelnej oceny jego stanu zdrowia.

W kompetencji rodziców jest wykonywanie władzy rodzicielskiej i sprawowanie pieczy nad dzieckiem. Dziecko, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2023 r. poz. 2809), pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Sprawowanie władzy rodzicielskiej wiąże się również z odpowiedzialnością rodziców za opiekę zdrowotną nad dzieckiem.

Zatem dyrektor powinien respektować informacje pozyskane od rodzica dziecka o jego stanie zdrowia, w tym ewentualne zaświadczenia o chorobie, diecie eliminacyjnej lub preferowanych metodach zapobiegawczych.

Jednocześnie należy zauważyć, że szkoła powinna upowszechniać informacje o prawach i obowiązkach rodziców oraz swoją działalnością wpływać na profilaktykę chorób.

Zasadne jest, aby dyrektor szkoły, mając na uwadze dobro uczniów i uczennic oraz zaspokajanie potrzeb wszystkich rodziców w zakresie opieki nad powierzonymi dziećmi, podejmował rozmowy z rodzicami i wyjaśniał wszelkie wątpliwości, dotyczące sprawowanej opieki nad dzieckiem w placówce.

Z wyrazami szacunku
Paulina Piechna-Więckiewicz
Podsekretarz Stanu

Ułatwienia dostępu