Szanowni Państwo
Jak już informowaliśmy wcześniej, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie przygotowała projekt edukacyjny pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Zainteresowane szkoły mogą dwa razy w miesiącu uczestniczyć w lekcjach online, podczas których pracownicy Delegatury IPN w Olsztynie poruszają dwa kolejne tematy z historii II RP.
Każda z lekcji poprzedzona jest fragmentem animacji IPN pt. „Niezwyciężeni. Czas próby”, która w sposób atrakcyjny dla młodego pokolenia ukazuje wysiłek Polaków niezłomnie walczących o odzyskanie i utrwalenie przez Polskę niepodległości.
Cały cykl składa się z sześciu spotkań online, skierowanych do uczniów szkół podstawowych (5-8 klasa) oraz ponadpodstawowych. Szkoły, które wezmą udział w minimum trzech spotkaniach, otrzymają certyfikat uczestnictwa.
Prowadzący zajęcia 5 kwietnia (godz. 10.45-11.30) skupią się na dwóch tematach:
- Generał Józef Haller
Generał Józef Haller to jeden z najwybitniejszych oficerów Wojska Polskiego doby walk o wykucie granic II Rzeczpospolitej. Był doskonale wykształconym oficerem i jako jedyny wyższy dowódca polskich formacji niepodległościowych walczył ze wszystkimi zaborcami. Najpierw z Rosjanami, a następnie z Austriakami i Niemcami. W okresie wojny polsko-bolszewickiej dowodził m.in. Armią Ochotniczą, która w znacznym stopniu przyczyniła się do polskiego zwycięstwa. Poznając życie generała Hallera wędrujemy przez bella epoque, przez świat krakowskiego ziemiaństwa, poznajemy horror okopów I wojny światowej, zgłębiamy chaos jaki zapanował na ziemiach dawnego Imperium Romanowów po wybuchu rewolucji, wreszcie wracamy z „Błękitną Armia” nad Wisłę by tu być świadkiem warszawskiej wiktorii …. historię kończymy goryczą ubogiej emigracji. Historię „Błękitnego Generała” przybliży Michał Ostapiuk, historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych Delegatury IPN w Olsztynie.
- Idą bolszewicy!
Czym była bolszewicka agresja? Kiedy się ona zaczęła? Co to była operacja „Wisła”? Jak Polska i Polacy zareagowali na imperialną politykę bolszewickiej Rosji w 1919 i 1920 r.? Odpowiedzi na te i inne pytania, które pozwolą zrozumieć realność zagrożenia ze strony „czerwonej” Moskwy dla niepodległości, suwerenności Polski i życia Polaków, udzieli dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej Delegatury IPN.
Informacje o kolejnych spotkaniach będą sukcesywnie ogłaszane na stronie Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Prosimy dyrektorów szkół, nauczycieli oraz wszystkich chętnych o wcześniejszą rejestrację poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej. Termin rejestracji – do 5 kwietnia 2022 r. Link do spotkania wysyłany jest automatycznie przez system po wypełnieniu formularza.
UWAGA!
Należy sprawdzić czy wpisany adres e-mail jest poprawny, ponieważ zgłoszenie z błędnymi danymi może uniemożliwić Państwa udział w spotkaniu.
[contact-form-7 id=”34862″ title=”Generał Józef Haller. Idą bolszewicy!” – spotkanie online”]