Szanowni Państwo
Jak już informowaliśmy wcześniej, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie przygotowała projekt edukacyjny pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Zainteresowane szkoły mogą dwa razy w miesiącu uczestniczyć w lekcjach online, podczas których pracownicy Delegatury IPN w Olsztynie poruszają dwa kolejne tematy z historii II RP.
Każda z lekcji poprzedzona jest fragmentem animacji IPN pt. „Niezwyciężeni. Czas próby”, która w sposób atrakcyjny dla młodego pokolenia ukazuje wysiłek Polaków niezłomnie walczących o odzyskanie i utrwalenie przez Polskę niepodległości.
Cały cykl składa się z sześciu spotkań online, skierowanych do uczniów szkół podstawowych (5-8 klasa) oraz ponadpodstawowych. Szkoły, które wezmą udział w minimum trzech spotkaniach otrzymają certyfikat uczestnictwa.
Prowadzący zajęcia 22 marca (10.45-11.30) skupią się na dwóch tematach:
- Plebiscyt na Warmii i Mazurach 1920 r.
Wykład Krzysztofa Kierskiego z Biura Badań Historycznych Delegatury IPN w Olsztynie pt. Plebiscyt na Warmii i Mazurach 1920 r. będzie miał na celu pokazanie drogi do ogłoszenia decyzji o plebiscycie, metod działania strony polskiej i niemieckiej w okresie przedplebiscytowym oraz wyników i skutków tej nierównej walki.
- Powstania Śląskie 1919-1921
Po zakończeniu I wojny światowej ustalono, że o przyszłości Górnego Śląska zadecyduje plebiscyt, w którym mieszkańcy regionu oddadzą głos za jego przynależnością do Niemiec lub do Polski. Ostatecznie kampania propagandowa wymogła konieczność trzykrotnego zrywu zbrojnego. Tematyka powstań śląskich dotyczyć będzie zatem najważniejszych wydarzeń z lat 1918–1922, które rozegrały się na obszarze Górnego Śląska. Wykład poprowadzi Dawid Zagził, pracownik Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Olsztynie.
Informacje o kolejnych spotkaniach będą sukcesywnie ogłaszane na stronie Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Prosimy dyrektorów szkół, nauczycieli oraz wszystkich chętnych o wcześniejszą rejestrację poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej. Termin rejestracji – do 21 marca 2022 r. Link do spotkania wysyłany jest automatycznie przez system po wypełnieniu formularza.
UWAGA!
Należy sprawdzić czy wpisany adres e-mail jest poprawny, ponieważ zgłoszenie z błędnymi danymi może uniemożliwić Państwa udział w spotkaniu.
Formularz zgłoszeniowy
„Plebiscyt na Warmii i Mazurach 1920. Powstania śląskie” – spotkanie online”
22 marca 2022 r., godz. 10.45 – 11.30
[contact-form-7 id=”34447″ title=”Plebiscyt na Warmii i Mazurach 1920. Powstania Śląskie 1919-1921″]