Już po raz siódmy Ministerstwo Finansów (MF) zaprasza uczniów szkół podstawowych do świata podatków i finansów. Tegoroczna misja programu: „Podatki. To się opłaca” ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne.
Uczniowie poznają m.in. rodzaje i mechanizm działania podatków oraz dowiedzą się, jakie mają one znaczenie dla budżetu państwa.
Przeanalizują uchwałę budżetową swojej gminy i przekonają się, że wpływy z podatków trafiają także do ich miast i wsi. Dowiedzą się też, czym zajmuje się resort finansów i jaką rolę odgrywa Krajowa Administracja Skarbowa. A wszystko to na bazie atrakcyjnych, angażujących i bezpłatnych materiałów edukacyjnych, przygotowanych dla nauczyciel przez specjalistów.
Program edukacyjny pozwala na realizację treści kształcenia zawartych w podstawie programowej wiedzy o społeczeństwie i matematyki. Scenariusz lekcji został sprofilowany pod względem wieku i wiedzy młodzieży. Zagadnienia związane z podatkami są przedstawione w sposób przejrzysty i przystępny dla uczniów.
- edycja Finansoaktywnych odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.
Do programu mogą zgłaszać się nauczyciele szkół podstawowych (klas 5-8) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl. Po jego przesłaniu otrzymają bezpłatny zestaw edukacyjny.
Zestaw edukacyjny zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, prezentację, materiały video, plakat edukacyjny i kartę konkursową. Materiały są dostępne online i zostały dostosowane do przeprowadzenia lekcji zdalnej.
Etapy konkursu
I etap: nauczyciele przeprowadzają lekcje edukacyjne na podstawie przygotowanych materiałów i zachęcają uczniów do udziału w konkursie. Następnie zespoły złożone z maksymalnie 3 uczniów przygotowują trwający nie dłużej niż 3 minuty film o podatkach. Nauczyciel zgłasza prace uczniów przez formularz konkursowy. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 17 maja 2021 roku.
II etap: komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 maja 2021 roku. Zwycięskie zespoły wezmą udział w zdalnym finale, który odbędzie się 16 czerwca 2021 r.
Szczegółowe informacje wraz z regulaminem znajdują się na stronie programu finansoaktywni.pl